Dentálna hygiena je dôležitá aj počas pandémie

Mnohí z nás hľadajú odbornú pomoc pre svoje zuby, až keď je zle. Pre zdravý chrup však môžeme urobiť viac, než len raz za rok absolvovať prehliadku u zubára. Prevencia je vždy veľmi dôležitá, výnimkou nie je ani obdobie pandémie koronavírusu.

Prečo je dôležité udržať si zdravé zuby a ďasná počas pandémie Covid-19?

Od vypuknutia pandémie sa množstvo vecí zmenilo. Veci, ktoré bývali pre nás bežné sa stali vzácne. A tým nemyslím len možnosť nakupovať v obchodným centrách, dať si kávičku na terase, isť si zacvičiť… Obtiažnejšie bola alebo aj stále je návšteva dentálnych ambulancií, ktoré tiež pracovali v obmedzenom režime a množstvo z nich prijímalo pacientov len v urgentnom prípade. Niektorí ľudia oddiaľovali aj návštevu dentálnej hygieny, ktorá nie je dôležitá len z toho estetického hľadiska ale pre celkovú imunitu nášho organizmu. Je dokázané, že zdravé ďasná zohrávajú neoddeliteľnú súčasť celkovej ľudskej imunity.

Dentálna hygiena pred zákrokom
Dentálna hygiena po zákroku

Ako môže zápal ďasien vplývať na celkový organizmus?

Napríklad neošetrený zubný kaz, alebo zápal ďasna môže mať priamy vplyv na poškodenie obličiek, srdca, ciev a iných orgánov. Ovplyvňuje totiž ochorenia srdcovo-cievneho systému, onkologické ochorenia, cukrovku alebo aj chronickú obštrukčnú chorobu pľúc či astmu. Preto je z môjho pohľadu nesmierne dôležité už malým deťom vštepovať správnu techniku čistenia zúbkov. Samozrejme rodič by mal byť ten, ktorý je vzorom pre svoje dieťa a platí to obzvlášť pri správnej starostlivosti o ústnu dutinu. Nemôžeme niekoho učiť, čo sami nevieme.

Aktuálny trh ponúka široký výber zubných kefiek – od klasických manuálnych, cez elektrické, až po sonické. Ako si vybrať tú správnu?

Každý z nás má iné zuby, v inom postavení a preto aj výber pomôcok na ich čistenie je vždy individuálny. Ale v rámci správneho výberu zubnej kefky by ste mali mať na pamäti nielen tvar, tvrdosť zubnej kefky ale aj veľkosť vašich úst. Na správnu ústnu hygienu však zubná kefka nestačí. Základ správnej domácej ústnej hygieny by mali tvoriť tri veci: zubná kefka, dentálna niť a medzizubná kefka. Každá z týchto pomôcok má svoju vlastnú úlohu a priestor, ktorý vyčistí. Dôležitým bodom, v ústnej hygiene je aj pravidelná výmena zubných pomôcok. Napríklad zubnú kefku by sme mali meniť minimálne každé dva až tri mesiace a vždy po prekonaní infekčnej choroby. V opačnom prípade riskujeme návrat ochorenia či choroboplodných zárodkov v ústnej dutine.

Je pre zdravý úsmev potrebné aj každodenné vyplachovanie ústnou vodou?

Nie, ak si zuby čistíte naozaj dôkladne, dokonca si s pravidelným používaním ústnych vôd môžete aj uškodiť. Ani do zdravého oka si nekvapkáte pravidelne umelé slzy. Mnoho ústnych vôd obsahuje okrem iného aj alkohol a chronické vyplachovanie úst alkoholom môže mat za následok poškodenie slizníc. V prípade, že máte v ústach nejaký problém, môže byt správna ústna voda prospešným pomocníkom. Napríklad pri zápale ďasien, trhaní zuba alebo pri ortodontickej liečbe.

Ambulancia dentálnej hygieny Lilident radí

Ak si nie ste istí, či zubná kefka alebo technika čistenia, ktorú používate je pre vás tá správna, v našej ambulancii Vám ochotne poradíme a všetko dôkladne vysvetlíme :-).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.