Budúce mamičky, pozor na zuby

Je dôležité hneď na začiatku tehotenstva vedieť, že samotné tehotenstvo a ani dojčenie automaticky neškodí vašim zubom! Zdravé zuby a ďasná, si milé mamičky, môžete udržať aj počas tehotenstva.

Je bežné že počas tehotenstva budúcim mamičkám viacej krvácajú ďasná?       

V tehotenstve môžu ďasná krvácať, ale takisto vôbec nemusia. Jeden z možných dôvodov zvýšenej krvácavosti  môžu byt aj hormonálne zmeny. Počas tehotenstva sa totiž zvyšuje hladina niektorých hormónov, konkrétne estrogénu a progesterónu. Ten ovplyvňuje zápalovú odpoveď organizmu na prítomný zubný povlak. Následne sa objavuje krvácanie a zápal ústnej sliznice, ktorý nazývame tehotenská gingivitída. Ďasná sčervenajú, opuchajú, sú citlivé na dotyk a často býva prítomný zápach. To  však môže mať aj negatívny vplyv na zdravotný stav dieťatka. Práve preto je starostlivosť o zuby a ďasná počas tehotenstva mimoriadne dôležitá.

Kedy je najvhodnejšie po rannej nevoľnosti alebo po konzumácii niečoho sladkého či kyslého si  vyčistiť si zuby?

V prípade nevoľností sú zuby vystavené atakom žalúdočných kyselín, čo môže viesť k erózii zubnej skloviny a následne zvýšenej citlivosti zubov, prípadne vzniku zubných kazov. Preto umývanie zubov hneď po zvracaní môže ešte intenzívnejšie narúšať už tak oslabenú sklovinu. Namiesto čistenia  je preto vhodnejšie si hneď ústa vypláchnuť čistou vodou. Zuby si je ideálne neumývať minimálne 30 minút po zvracaní. Takto dáte sklovine čas spamätať sa z kyslého prostredia.

Počas tehotenstva sa výrazné mení aj príjem stravy.  Má aj to vplyv na naše zuby?

Strava výrazne ovplyvňuje vývoj a mineralizáciu zubov, či už sa jedná o mliečny chrup alebo neskôr trvalý chrup dieťaťa. Povery, že dieťatko ženám odoberá vápnik zo zubov, ktoré sa tak pomaly „majú nárok pokaziť“, sú naozaj len povery. Ak by v skutočnosti vaše bábätko bolo takýto malý upír, ako prvé by vám vápnik ubudol z kostí a nie zo zubov. Vápnik je naozaj potrebný na budovanie kostí, no ten pochádza primárne z pestrej stravy matky, nie z jej tela a už vôbec nie zo zubov. Preto je počas tehotenstva veľmi dôležitá vyvážená strava bohatá na živiny. Vo výžive určíte  preto nezabúdajte  na mliečne výrobky, zelený čaj, syry, ryby, surovú zeleninu, ovocie a minerálne vody.

Dentálna hygiena pred zákrokom
Dentálna hygiena po zákroku

Môže mať ústna hygiena vplyv aj na naše  bábätko?

Ústne zdravie ovplyvňuje celý náš organizmus a v tehotenstve nie len náš. Bolo zistené, že existuje spojitosť medzi chronickými zápalmi ďasien a predčasným pôrodom, či nižšou pôrodnou hmotnosťou novorodencov. Preto starostlivosť o zuby a ďasná počas tehotenstva určíte nezanedbávajte!

V tehotenstve je dentálna hygiena veľmi dôležitá! V našej ambulancii dentálnej hygieny LiliDent vám okrem  ošetrenia poskytneme všetky potrebné informácie, poradíme vám s výberom zubnej kefky a iných pomôcok na čistenie zubov a medzizubných priestorov a taktiež vám odporučíme správnu techniku čistenia. Tešíme sa na vašu návštevu.